By clicking “Accept”, you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage, and assist in our marketing efforts. View our Privacy Policy for more information.
We apologize but our blog is available only in English, Spanish and Russian.
Braiins Publishing

The Bitcoin Whitepaper [CZ] – český překlad

Klíčový text, který stál u zrodu celého Bitcoinu v roce 2008, whitepaper Satoshiho Nakamota v českém překladu.

Published on May 13, 2021
START READING
Published on May 13, 2021

Table of Contents

V rámci naší lokální iniciativy Braiins Publishing, ve které českým a slovenským čtenářům přinášíme překlady kvalitních zahraničních knih o Bitcoinu i domácí autory, představujeme další publikaci.


Tentokrát se nejedná o tištěnou knihu v pravém slova smyslu, ale o překlad Bitcoin Whitepaper (CZ). Tento slavný text podepsaný pseudonymem Satoshiho Nakamota položil v roce 2008, kdy byl vydán, základy celé budoucí bitcoinové sítě a měl by patřit mezi povinnou četbu všech příznivců těchto revolučních peněz. K našemu překladu jsme navíc připojili i glosář a vysvětlení klíčových pojmů, které se v tomto odborně laděném textu nacházejí. Věříme, že náš překlad bude vítaným příspěvkem k ještě širší adopci Bitcoinu u nás.

Víme, že se nejedná o první překlad do češtiny, ale vzhledem ke složitosti originálu jsme text přeložili od začátku se zvláštním přihlédnutím k problematickým pasážím, tak aby byly pro českého čtenáře dostatečně srozumitelné. K tomuto účelu slouží i námi doplněný glosář klíčových pojmů, se kterými Nakamoto v textu pracuje, o který jsme český překlad rozšířili. Překlad ani glosář ale nebereme jako definitivní, naopak vítáme návrhy na vylepšení nebo upřesnění. Jde nám o to, aby výsledný text byl co nejlepší, veškeré postřehy a připomínky proto prosím posílejte zde. Návrhy rádi zapracujeme.

Na naší verzi překladu se podíleli Tereza Wongová, Sandra Pavlíčková, Jakub Trnka a Karel Wolf. Jazykovou úpravu provedli Hana Prokšová a Jáchym Černý. Odborná konzultace Pavel Moravec, Tomáš Greif a další z Braiins týmu.

Prodej fyzických knih

Fyzickou kopii našich knih seženete u některého z našich partnerů - nákupem tak podpoříte lokální tvůrce:

Naše publikace

Všechny naše publikace najdete na: braiins.com/knihy

Všechny naše publikace najdete na: braiins.com/knihy
  • Lightning Network: Platby budoucnosti – celosvětově jedna z prvních ucelených publikací věnujících se Lightning Network, od českého autora a dostupná zdarma všem zájemcům ke stažení.
  • 21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory – sbírka esejů na technologická, ekonomická a filozofická témata vyvolaná studiem bitcoinu od autora vystupujícího pod pseudonymem Gigi. Kniha zdarma ke stažení zde.
  • Český překlad knihy Bitcoinový standard - Safedean Ammous, kniha k dostání zde
  • Český překlad The Bitcoin Whitepaper – základního dokumentu popisujícího bitcoinovou technologii.
  • Bitcoin: Odluka peněz od státu, Josef Tětek – Kniha o podstatě peněz a o probíhající peněžní evoluci. Elektronická verze zdarma, fyzická kopie k dostání u našich partnerů.
  • Vynález jménem Bitcoin je skvělým úvodem do Bitcoinu – dostupná v elektronické verzi zdarma. Fyzickou kopii seženete u některého z našich partnerů.
  • Bohatě ilustrovaný titul Bitcoinové peníze popisující příběh, jak děti v městečku Bitville přišly k dobrým penězům. Kniha je určena pro čtenáře všech věkových kategorií. Elektronická verze zdarma, fyzická kopie k dostání u našich partnerů.

Hledáme vývojáře!

Naší zákazníci jsou globální, ale schopné místní vývojáře hledáme neustále. Pokud vás zajímá oblast těžby Bitcoinu nebo máte rádi práci v progresivním tech stacku (Rust, Bitcoin, desítky serverů po celém světě se stovkami tisíc připojení za sekundu a mnohem více) tak se určitě ozvěte.

You can view the changelog also in our documentation.
See the full changelog
موردی یافت نشد.

Get notified when we release new update

By subscribing you are agreeing to our Privacy Policy
Wohoo! You're subscribed, we'll be in touch soon.
Something went wrong. Please try again.
Share now

About Braiins

Bitcoin mining software company: Braiins Pool, Braiins OS+ & Stratum V2.

By miners, for miners.

Still scrolling?
Keep reading!